Elektrikli Arabalar Problemi!

Merhabalar!

Bu yazım kısa olacak ve bir fikrimden bahsedeceğim:

Şarj edilebilir elektrikli arabalar! Ne kadar orjinal değil mi? Bir de şunu dinleyin: şarj edilebilir arabaların sıkıntısı şarj süresi ve menzili; aslında menzil o kadar problem değil ama şu şarj süresi?

Normal yakıtlı bir araba taş çaGörüntü 5tlarsa 15 dakikalık bir depo ikmalinden sonra 700-1000 km arasında gidebiliyor. Bu bir saatlik depo ikmali için bu 3400 km demek!

Peki bu elektrikli arabalar için nasıl? En iyisini örnek alalım, Tabii ki Tesla! Tesla, Elon Musk isimli Amerikan bir mucidin kurduğu bir firma. Peki ne kadarda şarj oluyor bu arabalar? Eğer normal ev elektriği kullanırsanız bir saatte 102 km!

Eğer Tesla’nın icat ettiği süper istasyonlarda şarj ederseniz Tesla elektrikli arabanızın menzili, bir saatlik şarj için 544 km’ye kadar çıkabiliyor. 3400 nere, 544 nere dediğinizi duyar gibiyim: Peki çare ne? Benim önerim şöyle:

Sıkıntı yöntemde! Kullandığımız teknoloji sıvı bir yakıt değil ki, bir hortumla hızlı bir şekilde dolduralım. Kimyasal bir tepkimeyle enerjiyi hapsediyoruz, sonra ters tepkimeyle ortaya çıkan enerjiyi kullanıyoruz. Ve bu haliyle zaman alıyor. Şöyle olsa daha güzel olmaz mı? Piller takıp çıkarılabilir olsun!

Evet, oyuncak arabalar gibi takıp çıkarılabilir piller! Bir pil ünitesi ne kadar ağır olabilir ki? Eğer bir insanın kaldırabileceği makul ağırlıktan fazla ise böleriz.. Yine istasyonlarımız olur, burada da hızlı-şarj uniteleri; beden işçilerimiz hızlı bir şekilde bizim pillerimizi alır, taze pilleri takarak bizi uğurlarlar. Biz de istasyona yaptığı hizmetin ve elektiriğinin parasını öderiz. Gene aynı performansta bir pil kullansak ve işlem 20 dakika sürse, bir saatlik dolum işleminin bizi götüreceği menzil: 1468 km! 1632 km olması lazım diyenler olabilir(yukarıdaki hesabı yaparak), fakat bir tesla pili sizi en fazla 306 mil götürüyor, bu 489 km eder.. Sizi bilmiyorum ama bence gayet makul ve pil teknolojisi geliştikçe daha da fizibil hale gelecek… Ha bu arada dünyayı daha az kirleteceğimizden bahsetmiş miydim?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s